
Mnoho milovníků alkoholických nápojů je přesvědčeno, že pokud budou pít s mírou, nebude to pro tělo žádné zvláštní poškození. Aby bylo možné spravedlivě posoudit všechna zdravotní rizika,vědci provedli četné studie, ve kterých bylo určeno právě toto „opatření".. V článku vám podrobně prozradíme, zda existují neškodné dávky alkoholu, maximální a smrtící dávky a jaká rizika běhají lidé, kteří pravidelně užívají přípravky s obsahem alkoholu.
Denní a maximální přípustná „porce" etanolu pro člověka
Ve skutečnosti neexistuje žádná bezpečná dávka alkoholu. Ethylalkohol v jakémkoli množství je vnímán jako silný jed. Tělo nemůže správně fungovat, pokud jsou vnitřní systémy vystaveny toxickým účinkům acetaldehydu vznikajícího v důsledku rozkladu etanolu za účasti jaterních enzymů.

Ministerstvo zdravotnictví však zveřejnilo informaci o maximálním přípustném množství alkoholu (průměrné hodnoty), které nezpůsobí závažnou újmu na zdraví.
Denní sazba:
- pivo a jiné nízkoalkoholické nápoje o síle nejvýše 5% - 250 ml;
- šampaňské, víno 11–13 % - 100 ml;
- produkty obsahující 17–20 % druhu vermutu a silná vína - 75 ml;
- silný alkohol 40 stupňů, vodka, koňak - 30 ml.
Uvedené objemy by se neměly užívat denně. Podle odborníků je považováno za bezpečnější pít alkohol v maximálním přípustném množství až 2-3x týdně, ne častěji.
Obecně platí, že vše závisí na individuálních vlastnostech organismu. Přesněji řečeno, výpočet neškodného dávkování by měl být proveden individuálně pro každého pijáka s ohledem na jeho věk, výšku, váhu, fyzickou kondici, chronická onemocnění atd.
Jaká jsou nebezpečí každodenního užívání neškodného alkoholu?

Britští vědci zjistili, do jaké míry etanol ovlivňuje mozek a nervový systém, i když je konzumován v malých, přijatelných „porcích".
Škodlivý vliv:
- proniká hluboko do buněk a má na ně destruktivní účinek;
- ničí neurony;
- stimuluje syntézu hormonu dopaminu a kyseliny gama-aminomáselné, což se projevuje euforickými pocity, pocitem slasti a relaxace;
- Postupně se ničí mozkové struktury, narušuje se fungování centrálního nervového systému a vznikají různé patologické stavy.
Pokud pijete každý den, časem se objevují problémy kognitivně-psycho-emocionálního charakteru, zpomalují se myšlenkové pochody, zhoršuje se paměť a inteligence. Na pozadí chronické intoxikace může dojít k závažným onemocněním jater, ledvin, kardiovaskulárního systému atd.

Přispívá k tomu i neškodná denní dávka alkoholupostupný rozvoj závislosti na alkoholu. A to je vážná diagnóza pro každého člověka, který hodlá žít dlouhý a plnohodnotný život. Alkoholismus má chronický, progresivní průběh a způsobuje mnohé z nejnepříznivějších následků. Kromě toho přispívá k rychlé degradaci osobnosti a zkracuje délku života.
Pokud váš blízký pije alkohol v malých dávkách každý den a ujišťuje se, že je situace pod kontrolou, věnujte tomuto problému pozornost. V počátečních fázích je závislost na alkoholu snadněji léčitelná. Navíc tím, že se člověk včas zbaví zlozvyku, získá každou šanciudržovat zdravou pohoduzabraňující rozvoji závažných patologií vyvolaných prodlouženou intoxikací.
Limitní nebo smrtelná dávka etanolu
Každý ví, že alkoholické nápoje ve velkém množství mohou způsobitživot ohrožující komplikaces vysokým rizikem náhlé smrti. Těžko však říci, v jakém množství může alkohol člověka skutečně zabít. V tomto případě jsou také velmi důležité různé individuální vlastnosti těla.
Průměrná smrtelná „porce" alkoholu je 4–12 g etylalkoholu na 1 kg hmotnosti. To znamená, že pro dospělého muže vážícího 80 kg budou 2 lahve 40% vodky odebrané najednou potenciálně nebezpečné.
Je možné kontrolovat množství vypitého alkoholu?

Zpočátku se mnoha lidem podaří neškodnou normu ovládat, ale dříve nebo později kontrolu ztratí. Jakýkoli alkohol má schopnost způsobit závislost a toleranci. A jak víte, tyto příznaky jasně ukazují na alkoholismus.
Pokud se nezastavíte včas, vzniknou ty nejnepříznivější důsledky. Bohužel pro závislého, který ztratil kontrolu nad pitím, je těžké rozhodnout se ve prospěch střízlivosti sám. Může na to neustále myslet, nadávat si na slabost, ale přesto sáhnout po další skleničce. Frekvence používání a množství odebraných produktů se postupně zvyšují.
Tento proces lze zastavit jedním způsobem -vyhledat kvalifikovanou pomocspecialistům na klinice protidrogové léčby. V lůžkových zařízeních se provádí komplexní terapie v boji proti alkoholismu a jeho následkům.
Jak pomoci těm, kteří ztratili kontrolu nad pitím
Pokud alkoholik nepřizná, že je nemocný, jsou mu poskytnuta intervenční sezení zaměřená na rozpoznání problému a motivaci k uzdravení. Další taktiku léčby určuje ošetřující lékař s přihlédnutím ke konkrétní anamnéze a dalším faktorům.
Standardní program léčby závislosti na etanolu:

- detoxikaci— zrychlené odstraňování toxinů pomocí kapátek s použitím účinných léků;
- symptomatický průběh— odstranění fyzických projevů abstinenčního syndromu;
- restorativní terapie, boj s následky chronické intoxikace, obecné posílení imunitního systému;
- psychoterapeutické metodyzaměřené na odstranění duševní vazby na alkohol;
- rehabilitační opatření, sociální adaptace zotavujících se pacientů pro bezbolestný návrat do střízlivého života.
Je poskytována komplexní pomoc při léčbě drogové závislostiza podmínek zaručené anonymity. Stranou nezůstává ani pacient, a tak si po propuštění bude moci bez omezení budovat svou budoucnost. To je pádný argument pro to, abychom se obrátili na soukromé narkology, kteří jsou certifikovaní pro všechny poskytované lékařské služby.