Jak přestat pít

závislost na alkoholu u mužů

Téměř každý člověk ve svém životě požil alkoholické nápoje. Někteří to dělali zřídka a v malých dávkách, jiní měli rádi pocit opojení a snažili se ho umocnit. Touha pít alkohol je různá. Řada lidí má přetrvávající odpor k vůni a chuti jakéhokoli alkoholického produktu. Jiní cítí zvláštní aroma kvalitních sběrových vín. Jiní zase oceňují silné nápoje a volí koňak, rum, whisky, vodku atd. Sociálně slabí alkoholici pijí to, co je pro ně dostupné: nekvalitní vodku, měsíčky. Pojďme zjistit, v jakých situacích piják potřebuje pomoc narcologa.

Proč se objevuje touha pít?

Touha vypít malé množství lehkého alkoholu ve společnosti blízkých se nápadně liší od chutě spojených se závislostí na alkoholu.

V prvním případě mluvíme o potěšení:

  • setkání s přáteli;
  • společně trávit čas;
  • diskuse o obecných tématech.

Alkohol u tohoto typu akcí hraje pouze vedlejší roli a lze jej snadno nahradit jakýmkoli jiným nápojem. Tato potřeba není patologická a pro pijáky nemá žádné negativní důsledky. Příležitostné použití je ovlivněno spíše tradicí než nutností.

pití alkoholu ve společnosti

Ve druhé situaci je člověk zaměřen na získání pocitu opilosti. Euforie je hlavním cílem těžkého pití. Při závislosti na alkoholu se pití alkoholu stává lidskou potřebou, se kterou si často neví rady. Bohužel ne všichni alkoholici se snaží přijít na to, jak překonat touhu pít a zbavit se bolestivé závislosti.

Mýty a fakta o závislosti na alkoholu

Mnoho lidí věří, že zvyk pít v pátek nebo o víkendu není alkoholismus. Ve skutečnosti to není pravda. Systematické pití alkoholu je příznakem závislosti.

Existuje mýtus, že není možné vyléčit ženský alkoholismus. Ve skutečnosti je to obtížné, ale je to možné. Potíž je v tom, že ženská závislost je spojena s větší psychickou závislostí, takže aby byla účinná, je zapotřebí integrovaný přístup.

Alkohol pomáhá snižovat krevní tlak. Ano, rozšiřuje cévy a tlak klesá, ale zároveň srdce začíná bít rychleji a přetěžuje se, což je pro hypertoniky nebezpečné.

Obsedantní (obsedantní) přitažlivost v alkoholismu

V I. stadiu onemocnění se vytváří psychická závislost. Vyznačuje se neustálou, podvědomou touhou pít alkohol. Sami pacienti popírají, že by měli chutě. Myslí si, že jsou schopni ovládat své nutkání k pití.

Vlastní opilost je oprávněná:

  • touha „relaxovat" po náročném dni v práci;
  • snaží se zbavit stresu;
  • zhoršení vztahů v rodině a v práci, s lidmi;
  • nekonečné příležitosti - oslavy všech druhů událostí;
  • "odpočinek" o víkendu;
  • tradiční pití alkoholu při rybaření, na chatě, na večírku atd.
nutkavé pití

Obsedantní touhy začínají postupně ovládat všechny pocity, myšlenky a emoce pacienta. Jen u malé části alkoholiků se v počáteční fázi rozvine ostražitost. Málokdo z nich přemýšlí o tom, jak bojovat s touhou pít.

Nutkavé chutě při záchvatovém pití

Další progrese onemocnění vede ke vzniku fyzické závislosti. Jedním z hlavních projevů stadia II je záchvatovité pití a doprovodná nutkavá (neovladatelná) touha po pití. Objevuje se pravidelně, na pozadí obsedantní touhy. Pacient to není schopen potlačit, i kdyby chtěl. Jen ve vzácných případech se mu dočasně podaří potlačit svůj impuls. Ale brzy si nemoc vybere svou daň a flám se vrátí.

Když se objeví nutkání, všechny existující „omezovače" opilosti přestanou plnit své funkce. Alkoholik myslí na jediné: kde a jak pít. Toužení zcela pohlcuje jeho potřeby, emoce a myšlenky.

V tomto období zcela zbytečné:

  • Vyzvěte pijáka.
  • Apelovat na svědomí.
  • Připomeňte jim jejich sliby.
  • Vyhrožování (například: rozvod, propuštění z práce atd. )
jak přesvědčit alkoholika, aby přestal pít

Ani jeden rozumný argument pro fyzickou námahu nepřinese pozitivní výsledek. Teprve po skončení období pití bude možné „sáhnout" do vědomí závislého. Pozitivní efekt rozhovorů ale vydrží jen do dalšího záchvatu nekontrolovatelné vášně k pití. Jak bojovat s touhou pít v tomto případě vám může říci pouze narcolog.

Proč se kocovina zlepšuje pitím alkoholu

Další charakteristickou vlastností stadia II chronického alkoholismu je rozvoj syndromu kocoviny (abstinenčního syndromu). Pouze malé množství alkoholu pomáhá zmírnit bolestivé fyzické, neurologické, duševní a vegetativní poruchy, které vznikají. Pro alkoholika II. stupně je kocovina jakousi první pomocí. Abstinence je jednou ze složek nekontrolovatelné nutkavé touhy po alkoholu.

následky závislosti na alkoholu

Závislost vzniká z psychopatofyziologických důvodů. V průběhu let vývoje onemocnění dochází v těle k výraznému posunu v biochemických a neuroregulačních procesech. Ethanol se stává součástí metabolismu. Jeho delší nepřítomnost způsobuje touhu, která se mění v potřebu alkoholismu. Aby to bylo jasnější, alkohol, který vyvolává nutkavé chutě, je pro pacienta jako nádech vzduchu pro tonoucího. A v tomto srovnání není žádná nadsázka. V případě opilosti malé množství alkoholu vstupující do krve téměř okamžitě zmírňuje bolestivé pocity. Přitažlivost ale zároveň neslábne, spíše zesiluje a flám pokračuje.

U osob, které nejsou fyzicky závislé, způsobuje jakýkoli alkoholický nápoj odmítnutí, nevolnost, zvracení a zhoršení zdravotního stavu.

Jak se zbavit touhy pít na vlastní pěst

Téměř každý může potlačit svou touhu po pití, pokud nemá pokročilou formu alkoholismu.

K dosažení výsledku stačí:

  • Zhodnoťte situaci a pamatujte na škodlivé účinky a negativní důsledky pití alkoholu.
  • Nastavte se na střízlivý život.
  • Ukažte silnou vůli a charakter, nesouhlaste s výzvami ostatních k pití alkoholických nápojů. A obrátit „výsměch" a „výsměch" na ty, kdo je vyjadřují, a ukázat, že ve skutečnosti je nešťastný a nemocný ten, kdo je přívržencem skleničky a ne zdraví.
prevence alkoholismu

Pro prevenci byste se měli věnovat fyzickému cvičení a sportu. Pravidelné cvičení vás spolehlivě ochrání před touhou po pití a poskytne spolehlivé výsledky. Tato doporučení jsou vhodná i pro osoby, které již v počátečních fázích mají závislost na alkoholu.

Nyní, pokud se u člověka vyvinula pokročilá forma alkoholismu, bude velmi obtížné zvládnout bez účasti narcologa. Ale s vytrvalostí můžete v této situaci dosáhnout úspěchu. Důležité je nevzdávat se a jít tvrdošíjně za cílem.

Typické chyby při odvykání od alkoholu na vlastní pěst

Když si člověk uvědomí, že pije příliš často, že se jeho chování pod vlivem alkoholu mění, že to začíná ovlivňovat vztahy s lidmi nebo práci, logickou touhou je přestat pít. Mnoho lidí je přesvědčeno, že to zvládnou sami. Ale ne vždy to končí dobře.

Mezi typické chyby:

  • nahradit alkohol něčím jiným. Jedná se o kouření, nadměrnou konzumaci nezdravého jídla. Toto není správný způsob, jak se s problémem vypořádat;
  • výměna nápoje. Závislý může přejít z vodky nebo koňaku na pivo nebo koktejly. To však neznamená, že byl schopen přestat pít;
  • bezcílné ukončení pití. Alkoholik musí pochopit, proč alkohol vylučuje, jaký je jeho účel. Pokud tento cíl nemá, pak brzy pochopí, že nemá smysl si odpírat potěšení.

Metody pro zmírnění bažení v léčbě závislostí

Správnou odpověď na otázku, jak bojovat s touhou pít, dají narcologové. Hlavní metody prevence bažení jsou užívání speciálních léků a psychoterapie. Výběr léků je přísně individuální.

Jako psychoterapii lze použít:

  • Jednotlivé metody sugesce probouzení a racionálního přesvědčování.
  • Hypnotické odstranění bažení.
  • Skupinová psychokorekční sezení.
  • Účast ve vyvíjených programech založených na stimulaci osobních volních vlastností a přeprogramování osobnosti.
  • Nácvik autotréninkových metod.
  • Arteterapie.
léčba alkoholismu lékařem

Je důležité, aby se pacient aktivně účastnil a pomáhal lékaři. V tomto případě se úspěšnost blíží 100 %.

Motivace ke střízlivosti

Mozek závislého je neustále pod vlivem etanolu, takže špatně vnímá informace. A zde je důležité najít správnou motivaci. Pro někoho to znamená obnovení vztahů s rodinou, kariérní růst nebo zbavení se nemoci. Člověku trpícímu závislostí je třeba sdělit, že jeho přitažlivost dříve či později povede k nevratným následkům.

Statistiky ukazují, že pijící člověk může dostat cirhózu za pouhých 10 let, a i když už onemocní a přestane pít navždy, může si prodloužit život o 10 let. A pokud budete pokračovat v používání, je to přímá cesta do hrobu.

Pokud se člověk stane silným pijanem před třicítkou, s největší pravděpodobností se nedožije ani padesátky.

Závislý však není vždy připraven poslouchat rady svých příbuzných, spíše mu způsobují stres a znovu sáhne po sklenici. Proto je lepší svěřit tuto práci odbornému psychologovi.

Rada psychologa

Léčba alkoholismu je běh na dlouhou trať. Pokud jste převzali tuto odpovědnost, musíte jít až do konce. Zároveň se nemusíte neustále stresovat tím, jak navždy přestat pít alkohol. Stojí za to přiznat svou bezmoc a požádat o pomoc.

Druhým krokem je vzdát se všeho, co vyvolává touhu pít. To je obvyklá společnost, přetížení v práci nebo stres.

Třetím krokem je péče o sebe. Nebuďte sami, jezte různá jídla, chvalte se a odměňujte se za své úspěchy. Miluj se. Komunikujte s těmi, kteří vás podpoří a inspirují. To vše vám spolu s odbornou pomocí napoví, jak jednou provždy přestat pít alkohol.